
ESG ОТЧЕТНОСТ
Правителства, международни организации и инвеститори все по-често изискват отчитане на устойчивостта на предприятията като условие за достъп до инвестиции и за повишаване степента на доверие. По-голямата прозрачност по отношение на представянето на компанията в областта на устойчивостта става все по-важна тема и за останалите заинтересовани страни - клиенти, доставчици, крайни потребители.
Организациите трябва да могат да събират, анализират и показват данни от различни източници и в съответствие с различни стандарти, за да гарантират, че корпоративното отчитане на устойчивостта отговаря на изискванията и съответните стандарти.

УСТОЙЧИВОСТ И ОТЧЕТНОСТ
-
Мониторингът и отчитането на устойчивостта са ключови моменти в имплементацията на ESG стратегията. Процесът включва проследяване на изпълнението на дейностите, мерене на резултатите чрез определени метрики и редовно докладване пред заинтересованите страни. Важен аспект е и приспособяването на стратегиите и плановете за действие въз основа на получената информация. По този начин, мониторингът и отчитането не само служат за проследяване на успеха, но и за подобряване и приспособяване на стратегията.
-
Мониторингът и отчитането включват активно общуване със заинтересованите страни и анализ на данните, за да се открият тенденции и възможности за подобрение. Процесът е непрекъснат, с цикли, които се обновяват, за да се осигури актуална информация и бърза реакция на възникващи промени. Тази система помага на организациите да постигнат своите ESG цели, да подобрят практиките си и да демонстрират ангажимент към устойчивост и социална отговорност.
-
Отчитането на устойчивостта вече е задължително за някои категории компании, а с приемането на измененията в Директивата относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия, кръгът на задължените лица се разшири значително.