Двойната същественост на стандартите за отчитане във връзка с устойчивостта
- Dessie Beleva
- 27.05.2023 г.
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 5.07.2023 г.
В ера, в която глобалните проблеми като климатичните промени, социалните неравенства и липсата на корпоративна отговорност стават все по-значими, нараства интересът към устойчивостта на бизнеса. С това настъпва и нужда от ясни и обективни стандарти за отчитане на устойчивостта на предприятията. В този контекст идва на дневен ред принципът на двойната същественост.
Двойната същественост: какво е това?
Двойната същественост е концепция, която изисква от предприятията да предоставят информация не само за финансовото си представяне и влиянието на различни фактори върху него, но и за тяхното въздействие върху околната среда, социалните условия и управленските практики - области, които съставляват концепцията за екологична, социална и управленска (ЕСУ) устойчивост.
Така предприятията се ангажират да представят доказателства за тяхната устойчивост, което включва как се справят с наболели въпроси като климатичните промени, социалната отговорност, управлението на риска и т.н. Всичко това е от жизненоважно значение за потребителите, инвеститорите и другите заинтересовани страни, които искат да вземат информирани решения.
Защо е важна двойната същественост?
Прозрачност: Предоставянето на информация относно ЕСУ-устойчивостта на предприятие дава възможност на заинтересованите страни да получат пълна картина за дейностите на предприятието. Това помага на потребителите да вземат информирани решения, на инвеститорите да оценят рисковете и възможностите, и на регулаторните органи да наблюдават и контролират дейността на предприятието.
Отговорност: С отчитането на устойчивостта, предприятията демонстрират своята ангажираност към устойчиви практики и доказват своята отговорност към обществото и околната среда.
Напредък: Със стандартизираното отчитане на устойчивостта, предприятията могат да проследят своя собствен напредък и да направят сравнение с други предприятия в отрасъла, което води до непрекъснат процес на оптимизиране и подобрение.
Въпреки че прилагането на принципа на двойната същественост изисква значителни усилия от страна на предприятията, то предлага значителни предимства както за самите предприятия, така и за обществото като цяло. Чрез включване на ЕСУ-факторите в стандартите за отчитане, можем да постигнем по-голяма прозрачност, отговорност и напредък по пътя към устойчиво бъдеще.
Йорданка Миронова

Comments